SMT’ye sık sorulan bir soru ve onun önerileri 'YENİ İNTÖRNLERİN İZLEYECEĞİ YOL'

SORU: Yeni intörnüm gireceğim TUS’a 12 ay var. Ne zaman ve nereden başlamalıyım? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

ÖNERİ: Anatomi ve Farmakoloji en çok unutulan 2 ders, çokça tekrar gerekiyor. Sizin için bence uygun olan şu olabilir. Anatomi ile başlamak ve 2 gün (8+8 saat) ve araya başka ders koyarak 1 ay sonra tekrar 2 gün (8+8 saat) şeklinde ilk tekrarı 4 günde bitirmek. Bunu yaparken gerekli işaretleri kitaba not almak. Bu ilk çalışmayı yaparken her chapter öncesi sadece "bu chapter’dan ne sorulmuş" şeklinde eski TUS sorularını scan etmek gerekir. Yalnız bunu yaparken sorunun açıklaması okunmamalı sadece soru ve doğru cevabı görmeli. Soruların nereden ve nasıl geldiği anlaşıldıktan sonra o chapter’ın konu kısmı videodan izlenmeli. Sonra TUS sorularına geri dönüp bu sefer soru, cevabı ve diğer seçenekler irdelenerek çalışılmalıdır.

Şuna dikkat!

Konu kitabı dışında ister TUS soru kitabı olsun isterse çalışma soruları kitabı olsun soru altı açıklama okunmalı ama çizilmemeli, konunun ana bilgileri oradan çizerek boyayarak çalışılmamalıdır. Konu, sadece konu kitabından çizerek çalışılmalıdır. Eğer soru kitaplarındaki açıklamada ya da sorunun kendisinde kayda değer ekstra beğenilen bir bilgi olursa bu bilgi konu kitabına aktarılmalı kaynak hep TEK tutulmalıdır. Çünkü son 20 güne (bu döneme TUS kampı dönemi diyebiliriz) biz 11 kitap ile girmeliyiz. TUS kampı döneminde her derse 2 gün ayıracağınızı düşünürseniz bunun ne kadar önemli bir indirgeme olduğunu daha iyi anlarsınız. Biz tüm çalışmalarımızı "SON 20 GÜN TEKRAR ETMEK İÇİN" yapıyoruz. Bu hiç unutulmamalıdır. Son 20 gün tekrar edemeyeceğiniz hiçbir kitabı yanınıza almayınız. Çünkü unutmuş olacaksınız.

Tekrar sayısına gelince TUS derecelikleri özellikle Farmakoloji ve Anatomi için 7-8-10 tekrar yaptıklarından bahsederler. Diğer dersler için genellikle 4-5 tekrar yaptıklarını ifade ederler. Anatomi için ideal olanı (dereceye oynamayan için) 3-5 tekrardır. Tekrarların son 3’ü son 80 gün, son tekrar ise mutlaka son hafta olmak üzere. Diğer tekrarlar için dağılımı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ben başlangıcı ve son 3 tekrarı ifade etmiş oldum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

SMT