Sınava Yönelik Hazırlık Setleri Sizlerle

Sınava Yönelik Hazırlık Setleri Sizlerle

Her sınavda olduğu gibi TUS içinde özenle ve dikkatle çalışmalara başlanmalıdır. Bildiğimiz üzere dönemin en zor sınavları arasında yer almaktadır. Belli bir bilgi birikimine sahip olmak ve konuları ezbere geçiştirmeyen sınavı olarak görülmektedir. Bilgi her zaman gerçek hayatta sınav dahil olmak üzere kurtarıcımız olacaktır. Altı yıl süren tıp eğitimi sonunda uygulanan TUS, altı yıl anlatılmış olan tüm konuları içermektedir. Bu nedenle kaliteli bir tus hazırlık seti sahibi olunmalıdır. Tek bir kaynak veya tek bir set ile yetinmek de doğru değildir. Her zaman daha fazla soru görmek ve aynı bilgiyi farklı şekillerde yorumlayabilmek size sınavı kazandıracaktır. Dolaylı yollardan sorulan sorular kesin cevaplar beklemektedir. Bu nedenle korkutucu görünen bu sınav çok soru çözmekle baş edilebilir.

  Sınava Yönelik Çalışma Taktikleri

  Tus hazırlık seti ile hazırlanan bireyler çalışma stillerini önceden keşfetmelidir. Gece veya gündüz saatlerinde ders çalışma isteği olması hırs ile birleşmelidir. Azim ve hırs olmadan zor bir süreç sonunda olacak sınav için yeterli olmayacaktır. Kendinizi en rahat ve dinlenmiş hissettiğiniz anda derse başlayarak sınava çalışma sürecinizi kendiniz yönlendirmelisiniz. Ders çalışırken mutlaka ara vermelisiniz. Bilimsel araştırmalarında günümüzde savunduğu fikirlerden biri olarak ders çalışma saatiniz 40 dakikayı geçmemelidir. 40 dakika da bir kez 10-15 dakikalık ara verilmelidir. Ara vermeyi masadan uzaklaşarak gerçekleştirmeniz daha verimli olacaktır. Sizi oyalayacak ve kafanıza takacağınız şeylerden ara verdiğinizde uzak durmalısınız. Yoksa ders çalışma esnasında odaklanma problemi yaşayabilirsiniz.

  Soru Çözmek İçin Önce Konuları Halledin

  Hazırlık setlerinin en güzel yanlarından biride konuların özetleri ve hap bilgilerini içermesidir. Testlerde karşınıza çıkabilecek yerleri konu çalışırken işaretlemek veya boyamak daha kolay hatırlamanızı sağlayacaktır. Önemli gördüğünüz bilgileri daha göz alıcı biçimde işaretleyebilirsiniz. Hatta ilk konu çalışmalarından sonra test çözerken not aldığınız defter açık biçimde test çözün. Bu sayede testlerdeki seçeneklerin sizi ne kadar yanıltabileceğini görmüş olacaksınız. Sınavlarda en çok kafa karışıklığına sebep olan sorular birden fazla konunun karıştırılarak sorulduğu sorular olmaktadır. Bu nedenle hızlı düşünme ve kolay karar verme becerileri için konuların ardından çok fazla soru çözülmelidir.

  Tus Hazırlık Setleri Nasıl Değerlendirilir?

  TUS için her konu aynı önemi taşımaktadır. Bu nedenle hazırlık setleri planlı bir şekilde ilerleme kaydetmelidir. Aralardan konu seçerek canınızın istediği konuyu çalışmanız verimli bir ders çalışma olmayacaktır. Sıralı bir biçimde ve bir gün öncesinde yarın için hangi konuların biteceği düşünülerek çalışmaya başlanmalıdır. Konularla birlikte testler ve denemelerinde yoğunluğu takip edilerek gün içinde ne kadar soru çözülmesi gerektiği belirlenmelidir. Detaylı ve uzun konular için daha fazla ders saati ayrılmalı, konu havada kalmadan tam olarak bitirilmelidir. Konuların anlaşılıp anlaşılmadığı test çözümünde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öncelik konu çalışmaları olmaktadır.