Nöroanatomi Nedir?

Nöroanatomi Nedir?

Nöroanatomi insan beyni içerisinde işlevlerin yerlerini belirleyen ve bulmaya çalışan bir tıp dalıdır. Özellikle deneysel araştırmalarla beynin etkileşimini ve nörolojik değişimlerini takip eden bu dal beynin içerisindeki değişimleri incelemektedir. Beyin yapısı içerisinde bulunan ve beynin çalışma işlevini değiştiren patolojik değişimleri de bu alan takip etmektedir.

  Lezyonlarında işlevini inceleyen Nöroanatomi, özellikle bilinenlerin ilerisine gitmeye çalışan özel bir bilim dalıdır. İnsan sinir sistemi merkezi, iki farklı bölüme ayrılmaktadır. Beyin içerisinde bulunan sinir sistemi ile omurilikten oluşan bu bölüm davranışları düzenlemek adına insan vücudunda büyük bir rol oynamaktadır. Periferik sinir sistemi merkezi ise sinir sisteminin dışında bulunan ve vücutta oluşan nöronlardan oluşmaktadır. Bunlar somatik ve otonom sinir sistemi olarak ikiye ayrılmaktadır. 

  Nöroanatomi Ağı Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

  Vücudun merkezi sinir sistemi ağı, vücut içerisinde bulunan en karmaşık ağ yapılarından biridir. Bu ağ yapısı etrafta bulunan bilgileri sürekli olarak işler, yorumlar ve bununla beraber kişinin karar almasına yardımcı olur. Özellikle insanların davranışlarına yön veren bu ap sistemi, vücudun fonksiyonlarını da yönetmektedir. Vücut içerisinde bulunan fonksiyonları, problemleri ve gidişatı anlamak için merkezi sinir sisteminin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Nöroanatomi ilgili kurumlarda fazla sevilmese de, özellikle zaman içerisinde önemi anlaşılan bir bölümdür. 

  Nöroanatomi Dalı İçerisinde Neler Barındırmaktadır? 

  Merkezi sinir sistemi içerisinde birçok anatomik yapılar barındırmaktadır. Merkezi sinir sistemi genel olarak çevreden ve içerden gelen uyarılara karşı tepki vermektedir. Bunlara örnek olarak acı, basınç, ısı ve benzeri çevresel uyarılar örnek gösterilebilir. Fakat bunlar sadece çevresel olarak oluşan etkenler değildir, iç bölümde oluşan uyarılar ise genel olarak enfeksiyona yönelik uyarılardır. Vücut besine, suya veya oksijene ihtiyaç duyduğunda da tepki vermektedir. Vücutta oluşan tüm dış ve iç uyarılara göre kişilerin işlev merkezine bildirim gitmektedir. Bu olaylardan sonra ise merkezi sinir sistemi nöronları devreye sokmaktadır. Elektrofizyolojik uyarılma sonucunda ise nöronun hücre çekirdeği ve aksonlarına dendritler aracılığı ile ilgili yere ulaşmaktadır. Kimyasal uyarılarda ise diğer nöronlar sinaps adı verilen bağlantı noktalarına gitmektedir.

  Nöronlar Birbirleriyle Nasıl İletişim Kurmaktadır?

  Nöronlar düzenli olarak birbirleriyle iletişim sağlamaktadır, bu iletişim ağına ise Pathway ismi verilmektedir. Merkezi sinir sistemi içerisinde bulunan aksonlardan oluşan Pathway kümeleri, Nöroanatomi içerisinde trat olarak isimlendirilmektedir. Merkezi sinir sistemi dışında yer alan diğer sinir sistemleri ise kaslar ve diğer yapılardır.

  Nöroanatomi Tusdata’da Öğrenilir!

  Nöroanatomi üzerinde gelişmek isteyen ve TUS sınavında başarılı olmak isteyen kişiler Tusdata üzerinden bu dalla ilgili detaylı bilgi alabilirler. Tusdata alanında en köklü kurumlardan biridir bununla beraber deneyimlerini, eksiksiz bir şekilde sizlere aktarmaktadır. TUS’u kazanmak isteyen kişiler, bu kurumun düzenli eğitim programlarına katılabilirler. Bununla beraber sadece Nöroanatomi’de değil birçok dalda oldukça büyük bir başarı sağlamaktadırlar.