Nöroanatomi Konuları Nelerdir

Nöroanatomi Konuları Nelerdir

Tıp alanında birçok alan bulunmaktadır. Her bir alan insan vücudunun farklı bölümleri ile ilgili olmaktadır. Bu alanlardan birisi de nöroanatomi alanıdır. İnsan beyninde işlevlerin yerlerini bulmaya çalışan bir tıp alanıdır. Deneysel araştırmalar ve görüntüleme ile beyin içerisinde farklı nörolojik ve bilişsel etkiler görünebilir. Bu tıp alanı beynin işlevini değiştiren lezyon ve patolik değişkenlikler sayesinde ileri taşınmıştır.

  Nöroanatomi Konuları Nelerdir?

  Omurilik ve beyin ile beraber merkezi sinir sistemi oluşmaktadır. Bu sistem kişilerin davranışları düzenlemektedir. Diğer bir sinir sistemi olan Periferik sinir sistemi ise merkezi sinir sistemi dışında insan vücudunda bulunan tüm nöronları ifade etmektedir. Periferik sinir sistemi ikiye ayrılır. Bunlardan biri somatik, diğeri ise otonom olmaktadır.

  Somatik sistem tüm duyu organlarının algısal ve kaslar aracılığı ile beyin ve omuriliğe motor talimatlarını göndermektedir. Ayrıca bu sisteme efferent nöronlar da denilmektedir. Otonom sinir sistemi ise iki farklı şekilde incelenmektedir.

  Tus Sınavında Nöroanatomi

  Tus sınavında tıp alanında pek çok farklı ders ve konular bulunmaktadır. Tus sınavı için önemli olan alanlardan birisi de Nöroanatomi'dir. Bu alanda ise çok sayı içeren önemli konular bulunur. Bu alanın içerisinde insan vücudunun eyleme hazırlandığı sempatik sinir sistemi ile beraber insan vücudu dinlenmek için enerjinin korunmasını hazırlayan sisteme de parasempatik sinir sistemi adı verilmektedir.

  Tus Sınavında Anatomi Konu Başlıkları

  Tus sınavı uzmanlık eğitim giriş sınavı olarak bilinmektedir. Branş seçme sınavı olarak bilinen Tus her yıl yapılmaktadır. Her yıl nisan ve eylül aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. Bu sınav ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yapılır. Ayrıca iki kısımda yapılmaktadır. Birinci kısım yabancı dil sınavıdır. Yabancı dil sınavının verilmesi halinde tus bilim sınavına hak kazanılmaktadır. Öğrencilerin bu sınav sonrasında aldıkları puanlara göre tercihler yapar ve yerleştirmeler yapılır.

  Tus sınavına hazırlanan pek çok kişi bu alandaki konuları merak etmektedir. Bu alanda tus sınavına giren kişilerin hazırlanmaları gereken belirli konular bulunmaktadır. Hazırlanılması gereken konular şunlardır:

  - Genel Bilgiler

 - Beyin sapı

 - Diencephalon-ventriküller-hemisferler

 - Sinüsler- sistenalar

 - Kulak

 - Kaynak sinirler

 - Orbita- göz

 - Plexus

  Nöroanatomi Dalı İçerisinde Neler Barındırmaktadır?

  Merkezi sinir sisteminde pek çok anatomik yapı bulunur. Genellikle çevreden ve içeriden gelen uyarılara karşı tepki verilmesi Merkezi Sinir Sistemi ile oluşmaktadır. Acı, basınç, ısı ve benzeri gibi çevresel uyarılar bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Fakat bunlar sadece çevresel etkilerden oluşmamaktadır.

  İç bölüme oluşan uyarılar ise genellikle enfeksiyona yönelik uyarılar olmaktadır. Vücut içerisinde iç ve dış uyarılara göre işlev merkezine bildirim gider. Bu durum sonrasında ise merkezi sinir sistemi nöronları devreye sokmaktadır. Elektrofizyolojik uyarılma sonrasında dendritler aracılığı ile nöronun hücre çekirdeği ve aksonlarına ve ilgili yerlere ulaşılmaktadır.