Diş Eti İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Ağız ve diş bakımına mutlaka yeterli özen gösterilmelidir. Genellikle yetersiz beslenme ile birlikte bazı hastalıklar da diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hastalıklar nedeni ile diş etlerinde enfeksiyonlar oluşabilir. Bu enfeksiyonlar ise iltihaplanmaya yol açar. Genel olarak bakteriyel enfeksiyonlara bağlı diş eti iltihapları olur. Diş eti iltihabı sonucunda yemek yemede zorluk çekilir. Konuşmak ve ağız bölgesini açmak da çok zorlaşır. Diş eti iltihabı hakkında bilgi sahibi olunur ise gerekli önlemler de alınabilir. Diş eti iltihaplanması olmaması için ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Gerekli tedaviler de doğru bir şekilde uygulanmalı.

 

 Diş Eti İltihabı Neden Olur?

 

 Günümüzde ağız bakımının yetersiz olması ve tartar oluşumu diş iltihaplarının en önemli nedenleri arasında sayılabilir. Bunun yanı sıra dişeti iltihabı nedir? Nasıl tedavi edilir? Diye soruluyor. Öncelikle diş eti iltihabının nedeni bilinmelidir. Diş etleri de dışarıdan görüldüğünden daha uzak noktalara tutunur. Bu nedenle yiyecek artıkları ile plaklar da bu bölgelere yerleşebilir. Bu yemek kalıntıları ise diş iltihaplarının en önemli nedenleri arasında yer alır. Tartarlar zamanla diş taşına dönüşebilir. Diş eti iltihapları doğru yöntemler ile engellenmelidir.

 

 Diş Eti İltihabı Tedavisi Nedir?

 

 Diş eti iltihabı yaşandığında tanı konulup doğru tedavi belirlenmelidir. Günümüzde dişeti iltihabı nedir? Nasıl tedavi edilir? Diye sorulduğunda diş eti iltihabı ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Diş eti iltihaplarında erken evrede teşhis çok önem taşımaktadır. Gerekli önlemler alındığı takdirde tedavide başarı oranı da artacaktır. Doğru tedavi uygulandığı takdirde diş kayıpları ve ağır hastalıklarının da önüne geçilir. Diş eti iltihaplarında diş hekimleri tarafından profesyonel bir diş temizliği yapılmalıdır. Diş taşı temizleme işlemleri de çok önem taşır. Dişlerde bulunan tüm plaklar ve bakteri benzeri ürünler ortadan kaldırılır. Ardından da diş restorasyonları yapılır. Ayrıca diş hekimleri tarafından evde uygulanacak bakım detayları da anlatılır.

 Sağlıklı Diş Etlerine Nasıl Sahip Olunur?

 

 Sağlıklı diş etlerine sahip olmak için diş bakımına dikkat etmek gereklidir. Her birey günde 3 kez dişlerini fırçalamalıdır. Dil de uygun teknikler ile fırçalanmalı. Diş aralarına giren yemek artıkları mutlaka diş ipi yardımı ile dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır. Şeker hastalığı ve bazı ilaç kullanımları diş eti iltihaplanmalarına neden olabilir. O nedenle bu hastalıklar kontrol altına alınmalıdır.

 

 Sağlıklı Diş Etlerine Sahip Olunması İçin Neler Yapılmalıdır?

 

 Sağlıklı diş etlerine sahip olmak için günde 3 defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Her fırçalamadan sonra da diş ipi kullanılması önerilir. Ayrıca bu kapsamda sigara ve tütün kullanımı da azaltılmalıdır. Kırık dolgu ve ya diş yapısındaki bozuklukların da tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle gebelik döneminde düzenli diş kontrollerinin yapılması da çok önemlidir.