2022 SONBAHAR TUS VE YENİ TARZ ANATOMİ SORULARI

Merhaba arkadaşlar;

                4 Eylül 2022’de yapılan sonbahar dönemi TUS’u sonrası hemen bir anatomi değerlendirme videosu hazırlayıp Youtube’a (https://www.youtube.com/watch?v=zWHaRSBmoTQ) ve web sayfamıza koymuştum. Bu videoyu izlediğinizde, video içeriğinin sadece 2022 Sonbahar TUS dönemini Anatomi soruları ve cevapları açısından değerlendirme yapılmasından ibaret olmadığını, yıllar içinde değişen / gelişen TUS Anatomi soru mantığını da ele aldığımızı görebilirsiniz. Aşağıya bu değerlendirmelerin PDF’sini de bırakacağım.

                Videomuzda da bahsettiğim gibi bu TUS’ta da klasik şekilde karşımıza 14 anatomi sorusu getirdiler. Tabii TUS’ta anatomi soruları sadece anatomi soru grubu içerisinde karşımıza çıkmıyor, küçük stajlarda da genel cerrahide de anatomi bilmeksizin yapılamayacak sorular bulunuyor.

‘Videolarımızla kaç soru yapılabilirdi?’ diye şöyle bir incelediğimde 12-13 + 6 yani toplamda 19 anatomi içerikli sorunun videoları bolca izleyerek anatomi nosyonu kazanan arkadaşlarca yapılabileceğini gördüm. Tabii bu bir anatomi hocası olarak beni memnun etti. Anatomi sorularının artık eskisi gibi direk bilgiye dayalı olarak gelmediğini, yaklaşık yarısına yakınının indirekt şekilde geldiği artık dikkat çekici bir şekilde görülmekte.

Bilginin indirekt olarak sorgulanması ne demek?

Burada indirekt sorudan kastım şu, bir soru 3-4 farklı konudaki bilgilerin farklı şekillerde kombinasyonu ile önümüze geliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere direkt sorudan kastım ise her kitapta bulabileceğiniz bilgilerle yapılabilecek sorulara direkt sorular adını veriyorum. Direkt bilgi sorgulanmasına bu TUS’tan bir örnek vermek gerekirse “tendo konjonktivusu hangi iki kas yapar?” sorusu böyle direkt bir soru idi. Bu soruyu çözebilmek için herhangi bir sentez yapmanız, sınav esnasında ayrı bir yoruma girişmeniz gerekmiyor, bu iki kasın isimlerini biliyorsanız soruyu çözüyorsunuz.  Fakat işte burası önemli; indirekt soruları çözmek ise az önce de bahsettiğim gibi farklı bir çalışma gerektiriyor. Bu soruları yapabilmek için textbookları ezberlemeniz yeterli değil, bir “anatomi nosyonu” kazanmanız gerekiyor. Bunu yakalamak için de bolca video izlenmeli ve hoca gibi düşünmelisiniz. Bu değerlendirme videosunda her soruyu açıklarken, sağda “analiz” isimli bir kutucuk açarak sizlere “indirekt soru köklerini” özetlemeye ve göstermeye çalıştım.

Mesela bir sorunun çözümüne dair bir slayt kesiti şöyle:

                Gördüğünüz gibi slaytın sağında “analiz” başlığı altında sorunun değerlendirmesi ve konuya/soruya dair bilgi edinebilmeniz için bir nevi istatistiki özet mevcut.

Özetle arkadaşlar; umarım bu sınavda gönlünüzden geçen yeri kazanabileceğiniz bir başarı yakalamışsınızdır. Sizlere asistanlık döneminizde de başarılar dilerim.

Sonraki sınavlara girmeyi düşünen tusiyer arkadaşlar ise bu değerlendirme videosunu ve analizleri izleyip irdelemeliler. Yeni tarz TUS Anatomi soru yapısının farkına varmak ve anatomi nosyonunu yakalamanın ne kadar önemli olduğunu kavramak, çalışmalarınızı ona göre planlamak çok önemli.

Videomuzdaki slaytların PDF halini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Hepinize başarılar…

SMT

 

Video Linki:  https://www.youtube.com/watch?v=zWHaRSBmoTQ

Slaytların PDF’i : İNDİR

Einen Kommentar hinterlassen